Huby nerastú len po daždi, ale aj v podmienkach, ktoré im vytvára Ján Jánoš, pestovateľ húb a prevádzkovateľ e-shopu Hriby.eu.

Slováci sú národ hubárov. K tejto pochutine a súčasti nášho jedálnička sa však dá aj prepracovať aj inak, ako len zbieraním plodov v lese. Momentálne rastie záujem o vypestovanie si húb doma. Stačí kúpiť substrát – napríklad na adrese hriby.eu, vytvoriť mu vhodné podmienky (povedzme doma v pivnici) a nechať ho prerastať. Potom vám niekoľkokrát „zarodí“ a sami si tak doma dopestujete vlastné huby.

V kopaničiarskej obci Jablonka má pestovanie húb dlhoročnú tradíciu. Venuje sa mu Ján Jánoš, ktorý sa k tomuto „remeslu“ priučil od vlastného otca. Na začiatku pestovania stojí mycélium, čo je v podstate „podhubie“, ktoré treba rozmnožiť v sterilizovanom prostredí v Petriho miskách.

Pestovateľ J. Jánoš, oblečený v mikrobiálnom tyveku, pracuje za prísnych podmienok – všetko je vydezinfikované, na rukách má hygienické rukavice, na ústach respirátor. Aby sa do mycélia nedostala čo i len malinká nečistota. Živnou pôdou pre množenie mycélia je agar, kde tento proces môže pokračovať prakticky nekonečne. Stačí trocha mycélia, nový agar – a množenie pokračuje. Zdravé mycélium spoznáte podľa pravidelného kruhu, ako sa rozrastá. „Pokiaľ by tam bola chyba, nečistota, baktéria, nejaká iná huba, v tom prípade nebude kruh ideálny a nebude to mycélium dobré,“ hovorí skúsený pestovateľ.

Mycélium prerastá v teple 21 dní. Potom sa vkladá do substrátu. Substrát je hmota zložená v určitom pomere slamy, pilín a vody. Mieša sa vo veľkom fertilizátore, kde opäť účinkuje horúca para, aby vytvorila sterilný substrát –bez baktérií či akýchkoľvek plesní. Do takéhoto čistého substrátu sa pridá mycélium a následne sa začne baliť do vreciek.
Na substrát, ktorý už obsahuje mycélium, čaká prerastanie ďalších 21 dní pri teplote 21 stupňov Celzia. „Vrecká sú perforované. Mycélium dýcha a potrebuje čas, aby prerástlo.“

Takéto substráty sú už pripravené na predaj zákazníkovi. Prídu mu domov kuriérom, kde je potrebné vytvoriť im vhodné klimatické podmienky a potom už len stačí počas prerastania viackrát zbierať plodnice. Huby rastú vo vlnách, z jedného vrecka môže byť 5 až 8 takýchto vĺn.

Okrem vyrobenia substrátu je tu ešte možnosť dostať sa priamo k čerstvým hubám. Tie sa zbierajú v plodiarni, kde je potrebná stála teplota 14 stupňov Celzia, vysoká vzdušná vlhkosť (okolo 80%) a mierne svetlo. Zákazníkom, napríklad reštauráciám, sa predávajú čerstvé ešte v deň zberu. Tie, ktoré sa nepredajú, sa ďalej sušia a predávajú sa ako rovnako obľúbené sušené verzie.

Húb je na svete nepreberné množstvo. Huby ako také sú pravdepodobne aj najväčší živý organizmus na planéte. V Jablonke na západnom Slovensku dopestujú šitake, reiši (lesklokôrku obyčajnú), plamienku zimnú, poľničku topoľovú, hlivu kráľovskú, hlivu bukovú, hliva ustricovitú. A ďalšie…

Prečo sa teda venovať pestovaniu húb? „Je to veľká zábava, dopestuje si svoje huby, pozberáte si vlastnú úrodu. Tiež sa chutne a zdravo najete, pretože obsahujú veľa bielkovín a ďalších látok prospešných telu, napríklad betaglukán.“

Huby neprestali chutiť ani Jánovi Jánošovi. „V našom jedálničku sú skoro päťkrát do týždňa. Na raňajky môže byť praženica, na obed polievka, ešte potom nejaký perkelt, paprikáš alebo zapekaná cestovina s hubami. Moja manželka povie: Ešte by si to dal aj do francúzskych zemiakov! To je nápad – a je to dobré!“

Ďalšie webináre